Blog > Komentarze do wpisu
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska stanowi największy obszar krasowy w Polsce.

Brama Twardowskiego, Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy – to tylko kilka niezwykłych nazw z tutejszych skałek. Jasne wapienie, często o fantastycznych kształtach, kontrastują z błękitem nieba i bujną zielenią roślinności.

Na skałkach wybudowano wspaniałe zamki, a we wnętrzu wzgórz natura wyrzeźbiła tajemnicze jaskinie.

Któż nie zna legendy o panu Twardowskim, który umówił się z diabłem, że ten postawi skałę cieńszym końcem do ziemi? To opowieść o najbardziej znanej skałce w Ojcowskim Parku Narodowym – dwudziestopięciometrowej Maczudze Herkulesa.

Wiele legend wiąże się z tutejszymi skałkami i zamkami. Jednych i drugich jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej bardzo dużo. Liczne są także wąwozy krasowe, bramy skalne, jaskinie, ponory i wywierzyska.

W czasach, kiedy na naszej planecie królowały dinozaury, powstały skały, które tworzą dziś Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. W przeważającej części zbudowana jest ona z wapieni jurajskich, które w bardzo wielu miejscach znajdują się bezpośrednio na powierzchni. Te skały – białe, szare, czasem lekko żółtawe- są bardzo charakterystyczne. Ze względu na zawartość węglanu wapnia podlegają specyficznemu rozpuszczaniu przez wody, zwłaszcza deszczowe. Na ich powierzchni powstają początkowo niewielkie rowki, które przekształcają się powoli w głębsze bruzdy. Pooddzielane są one żebrami skalnymi. Powierzchnia Jury , jak często mówi się o tym obszarze, wydaje się miejscami niemal płaska, ale po dokładnym przyjrzeniu się, prawie wszędzie zauważymy zagłębienia, bruzdy, żebra. Wnętrza skał są podzielone niczym szwajcarski ser. Przedostająca się w głąb woda poszerza pęknięcia i szczeliny. Z czasem dochodzi do powstania podziemnych korytarzy i jaskiń.

Na całej wyżynie znajduje się obecnie około tysiąca jaskiń. Długość większości z nich nie przekracza dwudziestu pięciu metrów, ale są też takie, które zachwycają wielkością i bogactwem szaty naciekowej. Wiele ma na swych ścianach cienkie, faliste draperie, w niejednej można odnaleźć stalaktyty i stalagmity. Najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną jest ta, która podobna dała schronienie królowi – Jaskinia Łokietka. Niezwykle cenna jest jaskinia Ciemna, w której odkryto jeden z najstarszych śladów człowieka w Polsce – datowany na okres sprzed stu dwudziestu tysięcy lat. Do ciekawszych należą także jaskinie: Wierzchowska, Mamutowa, Jerzmanowicka, Cebanowa i Koziarna.wtorek, 10 maja 2011, krzysztof_wimel

Komentarze
2011/10/13 07:51:57
Na dzień dzisiejszy jaskiń na Jurze zinwentaryzowano już ponad 1800, w samym tylko Ojcowskim Parku ich liczba przekracza ponad 650. Pozdrawiam Agnieszka, przewodnik jurajski.